Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Chceme výhodný úrok

O výbere inštitúcie, ktorá nám poskytne úver sa rozhodujeme predovšetkým na základe výšky úrokovej sadzby.

Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti Cetelem Slovensko, podľa ktorého až 51% opýtaných dáva kritérium úrok na prvé miesto rebríčka dôležitosti a ďalších 18% ho považuje za druhé najdôležitejšie kritérium.

Samotný úrok však nie je postačujúci pre vytvorenie celkového obrazu o výhodnosti úverového produktu. „Klientom vždy odporúčame všímať si pri porovnávaní ponúk viac parametrov ako len výšku úrokovej sadzby – napr. ukazovateľ Ročná percentuálna miera nákladov (RPMN), ktorý zahŕňa aj poplatky spojené s úverom“, radí Andrea Trebuľová, hovorkyňa spoločnosti Cetelem Slovensko.

Podmienky úveru sú dôležité pre 41% opýtaných, aj keď vo väčšine prípadov boli označené až na druhom mieste. Nasleduje rýchlosť spracovania žiadosti a jednoduchosť procesu získania úveru.

Na samom konci kritérií sa prekvapivo ocitla dôvera k inštitúcii poskytujúcej úver, ktorú považuje za najdôležitejšiu len 5% opýtaných.

Prieskum bol realizovaný formou telefonických rozhovorov v novembri 2011 na vzorke 500 respondentov.

Čo by sme si mali všímať pri porovnávaní úverov?


1. Zhodné parametre

Aby bolo porovnávanie jednoduché a objektívne, vo všetkých prípadoch by mal mať úver zhodné parametre (dĺžka splácania, výška úveru).

2. Úrok a RPMN

Okrem úrokovej sadzby, si všímajte aj ukazovateľ Ročná percentuálna miera nákladov. Zahŕňa okrem úroku aj poplatky spojené s úverom. Povinnosť uvádzať RPNM a jej výpočet je pre banky a úverové spoločnosti stanovená zákonom.

3. Sankčné poplatky

Informujte sa na spôsob splácania a na prípadné sankčné poplatky pri nedodržaní termínu splatnosti. Ak plánujete úver splatiť skôr, spýtajte sa na podmienky pre predčasné splatenie úveru.

4. Výška mesačnej splátky

Úver je zvyčajne záväzok na dlhšiu dobu. Zvážte, či danú mesačnú splátku unesie váš rodinný rozpočet.

5. Poistenie schopnosti splácať úver

Informujte sa na možnosti poistenia vašej schopnosti splácať úver. Mesačne tvorí iba malú čiastku a v nepriaznivých situáciách, môže pomôcť. Zvyčajne vám môžu ponúknuť rôzne balíky poistenia, pre prípad: pracovnej neschopnosti, hospitalizácie, straty zamestnania, trvalej invalidity, smrti, atď. V nepriaznivej situácii záväzok splácania preberá poisťovňa. CETELEM SLOVENSKO a.s. je úverová spoločnosť, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 2000. Poskytuje nákup na splátky, kreditné karty a osobné pôžičky, a to priamo, prostredníctvom obchodných partnerov alebo Internetu. Jej hlavný akcionár - BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE, je členom bankovej skupiny BNP Paribas. S viac ako 29 000 zamestnancami pôsobí v 30 krajinách, na 4 kontinentoch.

Navigace Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Klientská zóna