Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Ako najvýhodnejšie používať kartu pri platbách v zahraničí

V dnešnom článku si predstavíme tri situácie s ktorými sa môžete stretnúť pri ceste do zahraničia, alebo pri platbe na internete v inej mene ako Euro.

Rozhovor so špecialistom na kreditné karty Ľubošom Dvorákom

Poznáte to, cestujete do zahraničia a potrebujeme platiť v inej mene ako euro. Vedeli ste, že to, či si vyberiete platbu, alebo výber z bankomatu v domácej alebo v zahraničnej mene sa môže premietnuť do výslednej sumy? V článku sa dočítate o najčastejších situáciách, s ktorými sa môžete stretnúť pri ceste do zahraničia, alebo platbe na internete. Snáď aj vďaka naším radám sa vám podarí vybrať si šikovne.

Keď platím v zahraničí, kedy a ako sa prepočíta zahraničná mena do eura?

Konverzia domácej meny do eura môže byť vykonaná v dvoch rôznych chvíľach. Keď nakupujete kreditnou kartou od Cetelem v inej mene ako euro, konverziu do eura vykoná spoločnosť Mastercard podľa svojho aktuálneho kurzového lístka.  Sú však obchodníci, ako napríklad hotely, alebo letecké spoločnosti, ktoré ponúkajú vlastnú službu konverzie alebo zmenárenskú činnosť na základe svojho kurzového lístka. V tom prípade sa jedná sa o službu Dynamic Currency Conversion (DCC) poskytovanú obchodníkom alebo prevádzkovateľom bankomatu.

Je výhodné využiť DCC a platiť v EUR?

Vo všeobecnosti platí, že služba DCC patrí medzi drahšie možnosti. Kurz použitý obchodníkom je zvyčajne vyšší. Niektorí obchodníci uplatňujú aj zmenárenský poplatok. Jedná sa buď o percento zo sumy transakcie alebo fixný poplatok. Niekedy môže ísť aj o kombináciu týchto dvoch spôsobov výpočtu poplatku. 

Kedy je výhodné využiť DCC a platiť v EUR?

Existujú situácie, kedy chcete vedieť aká presná suma vám odíde z účtu. Využitím DCC, získate presnú sumu zahraničnej transakcie, ktorá vám odíde z účtu v Eurách, ešte pred jej uskutočnením.

Ako sa dozviem kurz a poplatky DCC obchodníka?

V súčasnej dobe obchodníci a prevádzkovatelia bankomatov pristupujú k zmene systémov, aby boli od 19. apríla 2021 schopní vám poskytnúť informáciu o požitom kurze a výške poplatkov, ešte pred odsúhlasením menovej konverzie. Je na vás či túto ponuku prijmete, a samozrejme máte právo ju odmietnuť.

Ak teda nezaplatím v eurách, akým kurzom sa prepočíta môj nákup alebo výber peňazí v zahraničí?

Všetky transakcie, ktoré urobíte v inej mene (napríklad: CZK, HUF, PLN), sú do eura prepočítané aktuálnym kurzom spoločnosti Mastercard. Aktuálny kurz spoločnosti Mastercard si môžete pozrieť na: https://www.mastercard.us/en-us/personal/get-support/convert-currency.html

Ukážky zo života:  

Teraz si popíšme tri prípady zo života, na ktoré môžeme natrafiť 

1.       Kupujem letenky na internete. V hodnote 1 000 GBP. Systém mi ponúkne zaplatiť 1 200 EUR.

2.       Chcem si vybrať z bankomatu v Českej republike 500 CZK. Obrazovka bankomatu mi ponúkne, či chcem, aby sa výber zúčtoval ako 19,20 EUR.

3.       Nakupujem v Maďarsku a obchodník mi ponúkne možnosť platby za nákup 30 EUR a nie 10.000 HUF.

Oplatí sa mi akceptovať ponuku konverzie od obchodníka v týchto troch prípadoch?

Vo všetkých situáciách skôr nie. Kurzový lístok Mastercard býva výhodnejší ako kurzový lístok obchodníka, takže v týchto prípadoch by ste si mali vybrať platiť radšej v miestnej menej.

Ak si vyberiem konverziu od Mastercard a nie obchodníkovu (DCC), platím nejaké poplatky za to, že som platil v HUF alebo vyberal v CZK a nie v EUR?

Mastercard momentálne neuplatňuje zmenárenský (výmenný) poplatok za konverziu.

Účtuje si Cetelem na tieto transakcie nejaký zmenárenský (výmenný) poplatok?

Ani naša banka si neúčtuje za tieto transakcie nejaký zmenárenský (výmenný) poplatok. Súčasne, nakoľko Cetelem nevykonáva konverziu nákupu do meny EUR, nemôže si ani účtovať takýto poplatok. *

Ďaľšia ukážka zo života:

Kupil som si letenky za 1 000 GBP s konverziou DCC 1 200 EUR. Tieto letenky som po 4 dňoch stornoval. Obchodník mi ale vrátil transakciu 1 000 GBP ale v inej konverzii 1 170 EUR.

Ako postupovať v takomto prípade?

Keďže v tomto prípade bola originálna, pôvodná transakcia robená už na sumu v EUR, obchodník nám vracia sumu v eurách, už nedochádza ku konverzii. Treba si prečítať obchodné podmienky s ktorými sme súhlasili pri nákupe, môže sa jednať o storno poplatky. Ak by obchodník vrátil sumu v inej mene, tu v GBP, podajte reklamáciu u obchodníka. Ak neuspejete, môžete sa obrátiť na Cetelem.

Ak sa vám rozhovor páčil a plánujete cestovať, alebo platiť v inou menou ako euro tak kredtiná karta od Cetelem sa vám bude hodiť. Okrem výhodného kurzu pri platbách v zahraničí ponúkame aj množstvo iných výhod, ktoré objavíte TU

V prípade otázok, sme tu pre Vás, našich klientov. Obráťte sa na nás telefonicky na 0850 111 212 počas pracovných dní od 8:00 do 16:30 alebo prostredníctvom online formulára tu» 

Vaša banka  
BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, pobočka zahraničnej banky


Výška poplatku za menovú konverziu pri platobných operáciách vykonaných prostredníctvom Kreditnej karty Cetelem v bankomatoch alebo u obchodníkov v rámci EÚ predstavuje 0,00 % prirážku k poslednému dostupnému referenčnému výmennému kurzu eura, ktorý oznámila Európska centrálna banka (ECB). Jedná sa o platobné operácie - výber hotovosti z bankomatu alebo platbu u obchodníka v domácej mene členského štátu EÚ, napríklad v Českých korunách.

Navigace Vyhľadávanie
Vyhľadávanie
Klientská zóna