Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Pre správne fungovanie stránok je potrebné mať povolený JavaScript vo vašom prehliadači.

Rozhovor s Miguelom Pereirom - vedúcim pobočky zahraničnej banky

Zaujímalo nás, ktoré kúty Slovenska už navštívil a či pozná Petra Sagana...

Ďakujeme, že ste si našli čas na rozhovor pre náš blog. V slovenskom Ceteleme pracujete už od roku 2015, ako by ste opísali toto obdobie?  

Na Slovensko som prišiel vo veľmi zaujímavom období pre Cetelem. Od začiatku roku 2015 sme prechádzali veľkými zmenami v súvislosti s transformáciou  na banku. Menili sa procesy a organizačná štruktúra, dôležité boli IT zmeny, sťahovanie do novej budovy a podobne. Som veľmi rád, že sme toto obdobie úšpešne preklenuli, a to  hlavne vďaka dobrej spolupráci tímov založenej na vzájomnom rešpekte, profesionalite a tiež vďaka zameraniu sa na rast biznisu, samozrejme v zmysle zodpovedného prístupu v poskytovaní úverov  a rešpektovania  legislatívnych pravidiel. Môžem potvrdiť, že posledný rok a pol bol najcennejšou profesionálnou skúsenosťou v mojej kariére.  

Pod Vaším vedením sme prešli obrovskou zmenou -  zmenili  sme sa z nebankovej spoločnosti na banku. Aké výhody z toho vyplynú pre našich súčasných ako aj budúcich klientov?  

Zmena na banku bola súčasťou našej stratégie zameranej na  adaptáciu spoločnosti novému prostrediu a požiadavkám trhu. 15 ročná história Cetelemu na Slovensku priniesla množstvo úspechov a pozitív. Ale svet sa mení a Slovensko tiež.  Zmeny v legislatíve,  nová konkurencia, či nové aktivity konkurencie na trhu, požiadavky klientov – skrátka zmena musela prísť.   Transformácia na banku je dôležitá  v potvrdení nášho imidžu ako zodpovedného hráča na trhu, takisto ponúka možnosť v  budúcnosti poskytovať našim klientom nové produkty. Už teraz patríme medzi jednu z najlepších bánk na Slovensku – nízka úroková miera, transparentnosť, či ekonomická výhodnosť. A nie je to len môj názor. Potvrdil to i nezávislý prieskum publikovaný prednedávnom v  prestížnom ekonomickom časopise: http://gazduj.etrend.sk/clanky-gazduj/mystery-shopping-banky-nebankovky.html  

Pred Slovenskom ste pracovali vo viacerých krajinách vrátane Portugalska odkiaľ pochádzate. Vidíte rozdiely medzi finančným správaním Slovákov a cudzincov?  

Klient chce vždy najnižšiu cenu a najlepšie služby: jednoduchosť, transparentnosť procesu. Toto platí všade. Čo sa však mení, je správanie ľudí v rôznych ekonomických obdobiach. Žil som vo viacerých krajinách počas ekonomickej krízy. V takých časoch sa ľudia boja zobrať si úver z obavy, že by stratili prácu. Ich jediný cieľ je prežiť a ak sa dá, ušetriť peniaze. Našťastie, na Slovensku je situácia odlišná. Ekonomika rastie každým  rokom. Zaznamenávame za posledné tri roky najvyšší rast v celej Eurozóne. Úver je mimochodom dôležitým motorom  ekonomického rastu. My – banka a klienti – musíme byť zodpovední na oboch stranách – aj keď poskytujeme úver, aj keď čerpáme úver.  Prílišná zadĺženosť je vždy predmetom dôkladného  sledovania regulátorom a zodpovednými bankami. Národná banka Slovenska robí v tomto smere skvelú prácu a Cetelem má tiež už svoju tradíciu v zodpovednom poskytovaní úverov.          

Čo máte najradšej na Slovákoch?

Na Slovákoch mám najradšej ich úprimnosť – vždy povedia priamo, keď nie sú spokojní. Sú veľmi emotívni. A taký som i ja.  

Mali ste už príležitosť cestovať po Slovensku? Ktoré miesta máte najradšej? Je nejaké miesto, ktoré by ste opäť rád navštívil?

Nanešťastie som nemal možnosť cestovať po Slovensku tak veľmi ako by som chcel. Navštívil som už Nízke Tatry. Nádherné pohľady. Plánujem navštíviť aj Vysoké Tatry.  

Vieme, že ste veľký fanúšik cyklistiky. Bicyklovali ste aj v Portugalsku alebo ste začali až tu na Slovensku? Mimochodom poznáte Petra Sagana?

Samozrejme, že poznám Petra Sagana. Sledoval som ho aj počas olympiády a jeho technické problémy ma veľmi mrzeli. Počas Tour de France bol tiež skvelý. Myslím, že je jeden z troch najlepších cyklistov na svete a má pred sebou skvelú budúcnosť. Horskej cyklistike sa venujem už pár rokov. Bicykloval som v Brazílii, Argentíne, Francúzsku, Česku a teraz na Slovensku. V Portugalsku ani nie, keďže tam nebývam od roku 2002.  

Miguel PereiraŽijete na Slovensku od roku 2015, poznáte nejaké slovenské slová? Ktoré?

Priznám sa, že poznám iba niekoľko slovíčok – napočítať do desať, pozdraviť, a pár ďalších. Keď som žil v Prahe, učil som sa 6 mesiacov češtinu, avšak bola to obrovská časová investícia a výsledok skoro žiaden. Keď som prišiel na Slovensko, zistil som, že čeština a slovenčina sú dosť odlišné. Tak veľa energie a pre nič!  

Aké máte plány do budúcna?

Môj plán je zostať na Slovensku do roku 2018 a dokončiť transformačný proces. Rád by som videl našu spoločnosť ako príklad  rozvoja digitálnych kanálov  a férovej ponuky na slovenskom trhu.