Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Upracte si peniaze

Návod o tom, ako si v novom roku spraviť poriadok vo financiách.

Je tu nový rok a s ním veľa plánov ako zmeniť svoj život k lepšiemu. Jednou témou, v ktorej vám môžeme poradiť, sú financie. Poďme sa spolu pozrieť na to, ako postupovať.

Prvým krokom k uprataniu financií je plán, takzvaný rodinný rozpočet. Vytvorenie rodinného rozpočtu nám prezradí, koľko míňame na jednotlivé položky. Ak využívate kreditnú alebo debetnú kartu, prehľad vašej spotreby si viete nájsť v internet bankingu, či mobilnej aplikácii. V opačnom prípade, si musíte tieto výdavky zapisovať.

Po zapísaní všetkých mesačných výdavkov na jednotlivé položky, prejdeme k druhému kroku. Tým je zistenie, či je naša spotreba optimálna. Ako však zistíme, či nie je výdavok príliš nízky alebo vysoký?

Odporúčame použiť pravidlo 50-30-20. Toto pravidlo nám vypovedá o tom, či suma akú dávame napr. za nájom je priveľká a zaťažuje náš rozpočet.

50 – Polovicu rozpočtu predstavujú náklady ako nájomné, hypotéka, režijne náklady, strava, doprava... Jednoducho platby, spojené s výdajom na chod domácnosti.

30 – Sú peniaze určené pre osobnú spotrebu, napríklad na kúpu lístka do kina, výlet, či nový telefón. Inak povedané, peniaze, využívané na zlepšenie vášho života, ktoré aktuálne nepotrebujete.

20 – Tieto peniaze majú slúžiť na vytvorenie finančnej rezervy a bohatstva v budúcnosti. Môže ísť o investovanie, dôchodkový pilier, alebo sporiaci účet v banke.

Samozrejme, v živote sa nedá vždy riadiť podľa poučiek a veľmi záleží aj od vašej momentálnej finančnej situácie. Pri nej je potrebné zohľadniť nielen to, aký máte úrok pri hypotekárnom úvere a príjem v domácnosti, ale aj váš vek, počet detí, či bývanie na dedine alebo v meste.

Ušetrite aj vďaka nám

V Cetelem vám vieme pomôcť s prvou časťou výdavkov hneď dvomi spôsobmi. Prvým je platenie kreditnou kartou od Cetelem, ktorá vám z každého nákupu vráti 1 % späť na kartu.

Druhý spôsob je prenesenie si všetkých nevýhodných úverov, ktoré máte, k nám. Výhodou je lepší úrok, všetko budete mať „pod jednou strechou“ a navyše, do konca Januára, vám za každých prenesených 2000 €, vrátime 20 € späť.

Záleží nám na vašej spokojnosti, preto už od roku 2000 neustále zlepšujeme naše služby, snažíme sa našich klientov viesť k zodpovednému financovaniu a držíme si pozíciu špecialistu vo svojom odbore. #spoluzodpovedne

Cetelem je už 20 rokov na Slovensku