Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Dotácia na elektromobil alebo plug-in hybrid: Dá sa ešte získať?

V novembri roku 2019 spustilo Ministerstvo hospodárstva SR projekt „Chceme elektromobil“, cez ktorý ste mohli požiadať o štátnu dotáciu na elektromobil alebo plug-in hybrid. Cieľom iniciatívy bolo zvýšiť počet ekologickejších automobilov na slovenských cestách. Pri schvaľovaní žiadostí a vyplácaní dotácií však nastali komplikácie. Dá sa ešte o dotáciu na elektromobil alebo plug-in hybrid požiadať? A oplatí sa vôbec investovať do takéhoto typu auta?

Štátna dotácia na elektromobil alebo plug-in hybrid: Aký je postup?

Podmienky a postup na získanie dotácie

O dotáciu na elektromobil alebo plug-in hybrid mohol požiadať každý – fyzické osoby, živnostníci aj podnikatelia. Možnosť mali dokonca aj vyššie územné celky a niektoré organizácie, ktoré spadajú do ich správy. Fyzické osoby (nepodnikatelia) a subjekty verejnej samosprávy mohli získať dotáciu na maximálne jeden elektromobil alebo plug-in hybrid.

Stačilo sa zaregistrovať na stránke „Chceme elektromobila počkať na potvrdzujúci e-mail, ktorý obsahoval dátum, čas, kód žiadosti a rezervovanú dotáciu, ktorá bola garantovaná až do zverejnenia rozhodnutia, či ju schválili alebo nie.

Ak vám dotáciu na elektromobil alebo plug-in hybrid schválili, boli ste zaradení do poradovníka, v ktorom ste dostali miesto podľa toho, aké číslo vám bolo pridelené (podobný systém funguje pri žiadosti o dotáciu na zateplenie). V tomto procese však nastali viaceré technické problémy a mnoho záujemcov muselo o príspevok žiadať opakovane. Aj preto sa celý proces schvaľovania žiadostí a vyplácania dotácií veľmi spomalil a ani v roku 2021 ešte nie sú vybavení všetci záujemcovia. Navyše, z vyhradených peňazí už žiadne neostali, a tak momentálne nie je možné požiadať o dotáciu.

Spustenie ďalšieho podobného projektu sa však očakáva na konci roka 2021. Plánuje sa celkové vylepšenie systému podávania žiadostí, aby neboli vo výhode len počítačovo zručnejší ľudia. Takisto sa uvažuje o znížení výšky dotácie, aby ju mohlo dostať viac ľudí.

Aká bola pôvodná výška dotácie na elektromobil alebo plug-in hybrid?

Výška dotácie na ekologické auto závisela od jeho typu. Ak ste chceli kúpiť elektromobil kategórie M1 (auto so štyrmi kolesami na prepravu osôb a ich batožiny), mohli ste získať 8 000 €. Na plug-in hybrid z rovnakej kategórie vám štát prispel 5 000 €.

Ak by ste chceli kúpiť elektromobil z kategórie N1 (okrem sedadla vodiča má takéto auto ďalších 8 sedadiel) dostali by ste takisto 8 000 € a na plug-in hybrid 5 000 €.

To, aká bude nová výška štátnych dotácií na elektromobil alebo plug-in hybrid, sa zatiaľ nevie. Ak však nechcete čakať, pokiaľ sa nový projekt spustí, a tŕpnuť, či vám žiadosť schvália, využite na kúpu elektromobilu alebo hybridného vozidla našu EKO pôžičku. Získať môžete až 50 000 € s garantovaným úrokom 4,9 % ročne. A ak by ste predsa len stihli aj spomínanú štátnu dotáciu, môžete ju s pôžičkou bez problémov skombinovať, ako je to aj pri ďalších eko projektoch.

Prečo sa oplatí investovať do elektromobilu či hybridného auta?

Vyzerá to tak, že budúcnosťou dopravy sa stanú práve elektromobily. I keď mnoho ľudí má stále výhrady k ekologickosti používaných batérií, zatiaľ sú tou najlepšou alternatívou k autám so spaľovacím motorom. V zahraničí ich predaj výrazne stúpa, na Slovensku je záujem ešte stále malý.

Môže za to vysoká cena elektromobilov, no aj to, že naša infraštruktúra ešte nie je na takýto typ dopravy úplne prispôsobená. Nabíjanie treba ešte stále plánovať viac ako tankovanie. Očakáva sa však, že aj to sa v najbližších rokoch zmení. Oplatí sa teda do elektromobilu investovať?

Výhody elektromobilov

  • Elektromobily sú v prvom rade šetrné k životnému prostrediu. Pri jazde neprodukujú žiadne škodlivé emisie.
  • Keďže im chýba spaľovací motor, sú nielen ekologickejšie, ale aj bezpečnejšie. Navyše elektrina je lacnejšia ako nafta či benzín a v mnohých veľkých mestách môžete elektromobil nabíjať zadarmo.
  • Nižšie sú aj poplatky za zaregistrovanie takéhoto vozidla a prijateľnejšia je aj výška povinného zmluvného poistenia.
  • Elektromobil je ideálnym spôsobom prepravy v meste (tichá prevádzka, žiadne výpary, vyhradené parkovacie miesta), no vybrať sa na ňom môžete pokojne aj na výlet, keďže najnovšie modely majú dojazd až 400 km. Vždy sa však ubezpečte, že na vybranej trase bude možnosť nabitia batérie.

Ak sa však na čisto elektrické auto necítite alebo potrebujete pravidelne prekonávať veľké vzdialenosti, poobzerajte sa po hybride alebo plug-in hybride. Oba typy prispejú k ekologickejšej premávke, i keď plug-in hybrid o niečo viac. 

Oba typy majú aj spaľovací motor, no plug-in hybrid ho nemusí používať tak často, keďže má väčšiu kapacitu batérie a dojazd 40 až 50 km. Batéria sa tiež nabíja z externého zdroja ako pri elektromobile. Hybridné auto má dojazd na elektropohon maximálne 5 km, pretože kapacita batérie je malá a nabíja sa napríklad len pri brzdení. Zníži však vašu spotrebu paliva aspoň pri rozjazdoch a zrýchľovaní. Aké výhody navyše poskytuje plug-in hybrid?

Výhody plug-in hybridu

  • Plug-in hybrid je lacnejší než elektromobil.   
  • Hoci má spaľovací motor a produkuje emisie, je ich oveľa menej, než pri klasickom benzínovom alebo naftovom aute. Navyše, ak s ním budete jazdiť na kratšie vzdialenosti, môžete takmer neustále využívať elektromotor.       
  • V elektrickom režime je takisto extrémne tichý.   
  • Má vyšší výkon než elektromobil a je skvelým kompromisom, ak veľa jazdíte v meste, no potrebujete autom prekonávať aj väčšie vzdialenosti. Plug-in hybrid je ideálnym medzistupienkom na ceste k plnej elektromobilite.

Ak chcete aj vy jazdiť ekologickejšie čo najskôr, porozmýšľajte o našej výhodnej EKO pôžičke, ktorou môžete financovať kúpu elektromobilu až do 50 000 € s garantovaným úrokom 4,9 % ročne.

EKO pôžička od Cetelem. Reprezentatívny príklad: Pri úvere vo výške 15 000,00 €, s úrokovou sadzbou 4,90 % ročne, s počtom mesačných splátok 72 vo výške 257,72€, s dobou splatnosti 72 mesiacov je celková čiastka, ktorú spotrebiteľ zaplatí 18 555,84€ vrátane poistenia. Poplatok za poskytnutie úveru je 0 €. RPMN je vo výške 5,01 %. Výpočet RPMN nezohľadňuje sumu určenú na úhradu poistného, pretože poistenie nie je podmienkou poskytnutia pôžičky. Na schválenie a poskytnutie pôžičky nie je právny nárok.