Cetelem bubbles
Cetelem bubbles

Ako byť „smart“ v čase pandémie

Za posledný mesiac vyšlo veľa článkov a odporúčaní pre klientov bánk. Možno sa v nich začínate strácať alebo neboli úplne transparentné. Preto vám prinášame rozhovor s vedúcim produktového oddelenia našej banky a zopár rád i odpovedí na vaše otázky. Čítať viac ...

Rozhovor s vedúcim produktového oddelenia Robertom Sekom

Ako byť "smart" v čase pandémie. Robert Seko

Za posledný mesiac vyšlo veľa článkov a odporúčaní pre klientov bánk.  Možno sa v nich začínate strácať alebo neboli úplne transparentné. Preto vám prinášame rozhovor s vedúcim produktového oddelenia našej banky a zopár rád i odpovedí na vaše otázky.

Téma dňa: Odklad splátok

Otázka: Pri akých produktoch je možné požiadať o odklad splátok?

O odklad splátok môžete požiadať svoju banku pri rôznych typoch osobných pôžičiek, pri úveroch na bývanie a úveroch, ktoré majú splácanie v rovnakých mesačných splátkach a sú úročené. V praxi to najčastejšie znamená hypotekárne úvery, pôžičky alebo nákup na splátky. Lex Korona neplatí revolvingové úvery, teda pre kreditné karty.

Otázka: Aké sú základné podmienky na poskytnutie odkladu splátok?

Základné podmienky sú definované zákonom a sú platné pre všetky banky. Počas obdobia pandémie je možné požiadať si o doklad kedykoľvek počas mesiaca, to znamená pred aj po dátume splatnosti splátky, ktorú už chcete odložiť. Pri odklade si vyberáte počet mesiacov, na ktorý chcete úver odložiť. Rozmedzie je od jedného do deviatich mesiacov. Banka tento výber musí akceptovať bez zmeny a informovať klienta písomne do 30 dní o svojom rozhodnutí.

Otázka: Čo sa stane s mojim existujúcim úverom, ak si požiadam o odklad splátok?

Je dôležité si hneď pri žiadosti premyslieť, na ako dlho si chcete úver odložiť. Ak si vyberiete pre odklad kratšie obdobie, ako budete reálne potrebovať, pri rozhodovaní je dôležité si uvedomiť, že na odklad máte iba jednu možnosť. Každý úver môžete odložiť iba raz.

Príklad pre dĺžku odkladu: Stratili ste zamestnanie a žiadate o odklad. Dnes však ešte neviete, kedy budete mať nové zamestnanie. Na ako dlho máte požiadať o odklad?

 1. Môžete si vybrať odklad na tri mesiace. Vaša situácia po dátume odkladu sa však nezmení, tým pádom si opätovne o odklad žiadať nemôžete. Hrozí vám, že sa stanete neplatičom.
 2. Preventívne si vyberiete maximálnu možnú dĺžku odkladu, teda deväť mesiacov.

Treba si uvedomiť, že počas každého odloženého mesiaca sa vám počítajú úroky z nesplatenej istiny (dlhu), ktorú ste mali na začiatku vášho odkladu a k tomu sa pripočíta aj poistenie (ak ho máte aktívne). Váš existujúci dlh sa tak začne zvyšovať a predlžovať o počet mesiacov odkladu úrokov a poistenia.

Otázka: Mám poistenie k úveru. Viem si ho odložiť tiež?

Poistenie k úveru nie je regulované zákonom, no naša banka sa rozhodla, že pri odklade splátok nebudeme žiadať od klienta splátku poistného počas odkladu. Naopak, klientovi odložíme celú splátku vrátane poistenia, ktoré mu ostáva platné počas celej doby odkladu a aj novej splatnosti úveru.

Ukážka zo života:

Máte pôžičku s poistením od Cetelem vo výške 10 000 € na šesť rokov s úrokom 9,74 % ročne s mesačnou splátkou 192 €. Splácate už tri a pol roka. Prišli ste o prácu, prípadne sa vás negatívne dotkla pandémia a žiadate o odklad splátok na deväť mesiacov. Odklad vám bude schválený,  nasledujúcich deväť mesiacov vám budú počítane úroky i poistenie a o deväť mesiacov sa vám predĺži aj splácanie. Spolu teda budete splácať šesť rokov a deväť mesiacov a pôvodný úver sa vám navýši o 425 €.

Otázka: Čo robiť, ak sa mi po troch mesiacoch zmení situácia a budem schopný splácať? Čo môžem spraviť s odkladom?

Banke oznámte, že máte záujem splácať úver, a tým aj ukončiť odklad splátok. Banka vám pošle nové informácie pre splácanie úveru.

Zhrnutie:

 1. Odklad splátok a dĺžku odkladu si treba riadne zvážiť.
 2. Klient musí banku požiadať o odklad na každý úver.
 3. Jeden úver sa môže odložiť len raz.
 4. Banka odpovie na každú žiadosť o odklad najneskôr do 30 dní.
 5. V prípade odkladu klient dostane nové informácie o povinných náležitostiach listom.
 6. S úverom sa odkladá aj poistenie.
 7. Splatnosť úveru sa zvýši o počet odložených mesiacov.
 8. Výška úveru sa navýši o úroky a poistenie z odložených mesiacov.
 9. Zrušenie odkladu musí klient oznámiť banke.  

V prípade otázok, sme tu pre Vás, našich klientov. Obráťte sa na nás telefonicky na 0850 111 212 počas pracovných dní od 8:00 do 16:30 alebo prostredníctvom online formulára tu» 

Vaša banka  
BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA